Łącko-Modyń-Limanowa
Data: 04.07.2021
Blisko 3 tysięczne Łącko w niedzielę przed godziną 7:00 smacznie sobie śpi. Żółty szlak prowadzi przez centrum Łącka, Kicznie i Wole Kosnową. Zanim zeszliśmy z nielubianego asfaltu minęło kilka kilometrów. Po drodze więcej psów nas poganiało niż ludzi zobaczyliśmy. Na żółtym szlaku nie zobaczymy imponujących szczytów ale widoki na łąckie sady i otaczające nas góry są całkiem miłe, możemy także podziwiać piękne sady jabłoniowo-śliwowe w końcu trasa przebiega przez miodny szlak.
Miodny szlak - kliknij
Żółty szlak, wreszcie schodzimy z asfaltowej drogi- przed nami kilka kilometrów przez las nie jest gorąco - pogoda idealna. Żółty szlak jest dobrze oznaczony nie ma gdzie się zgubić.
...i z lasu wychodzimy na betonową drogę. Ciekawa sytuacja! pierwszy mamy taki przypadek, by po tylu kilometrach ponownie znaleźć się na betonie.
i ponownie droga asfaltowa. Na Modyń spokojnie można podjechać autem, jest to plus może dla osób starszych.
Wieża widokowa na Górze Modyń. Tuż przed 9:00 kilka osób, bo z tego co wypatrzyliśmy w sieci i relacji znajomych...po południu w jednym czasie było więcej osób niż w Biedronce w piątkowe po południe;) Widać, ze niedawno oddana do użytku, wszystko nowe, droga wyjeżdżona. Podglądu z kamery nie ma. Tuż pod wieżą znajdują się zabudowania. Modyń 1029 m n.p.m. – szczyt zalesiony z odsłoniętym widokiem w stronę Mogielicy – najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego.
Kazimierz Sosnowski w swoim przewodniku po Beskidach Zachodnich tak pisze o Modyni:
„Dość daleko od kolei odsunięta i mało uczęszczana ta góra. Od północy stroma i dzika, buczyną aż po podłużny grzbiet zarosła. Po jej zachodnim podnóżu toczy się gościniec Tymbark-Zabrzeż, który między Zalesiem a Zbludzą przewija się przez malowniczą gardziel górską. Sama góra nie ma w sobie nic osobliwego, natomiast jej zalesiony wierzchołek daje widok niespodziewanie piękny. Ciągnie się bowiem na jego południowym skłonie duża, obsiana owsem polana (na tej wysokości rzecz wyjątkowa), z której w stronę południową widok nadzwyczaj daleki i okazały na trzy fale gór”
Schodzimy z wieży widokowej i parking .... burzy to cały klimat.
Młyńczyska...
Docieramy do kapliczki i na skrzyżowanie, mijamy krzyż milenijnym przy ołtarzu polowym i stacjach drogi krzyżowej. Można w tym miejscu się zatrzymać, porozmyślać...Naprawdę miejsce robi wrażenie, a jest to osiedle miejscowości Młyńczyska - Cisowy Ddział.
Cisowy Dział – osiedle miejscowości Młyńczyska w gminie Łukowica, powiecie limanowskim, województwie małopolskim, a także położona na wysokości ok. 795 m przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Małą Modynią (936 m) a Jasieńczykiem (836 m). Północno-wschodnie stoki przełęczy należą do miejscowości Młyńczyska i opadają dość stromo do doliny potoku Jastrzębik, stoki południowe do osiedla Wyrębiska należącego do miejscowości Kicznia. Przez przełęcz prowadzi droga łącząca te miejscowości
Obszar przełęczy jest bezleśny, dzięki temu jest dobrym punktem widokowym. Na przełęczy Cisowy Dział stoi kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, obok niej metalowy krzyż o wysokości 13 m, a przy drodze murowane w kamieniu stacje drogi krzyżowej. Kapliczka została wybudowana po II wojnie światowej jako wotum dziękczynne za uratowanie od śmierci partyzanta Ambrożego Pietrzaka, pseudonim „Słowik”, dowódcy Batalionów Chłopskich /wikipedia.pl/
Dowód Wielkiej Wdzięczności Chrystusowej za kilkukrotne ocalenie od niechybnej śmierci w czasie drugiej wojny światowej z rąk hitlerowskiego gestapo przy wykonywaniu wyroku śmierci na mnie w tej o to miejscowości - rannego ocaliłaś Matko Niepokalana , spod serii kul ukraińskich. W każdej potrzebie udawałem się do Ciebie MATKO BOSKA CZĘSTOCHOWSKA A TY MNIE NIE OPUŚCIŁAŚ. FUNDATOR AMBROŻY PIETRZAK PARTYZANT PSEUDONIM SŁOWIK A.D. 1957
Młyńczyska to ponad 1000 mieszkańców, bardzo przyjemna miejscowość. Zadbana miejscowość, mili ludzie których spotykamy po drodze brakuje tylko miejsca gdzie można się zatrzymać i wypić kawę, choć może i takie miejsce przegapiliśmy.
Co roku na przełomie kwietnia i maja, w tym miejscu odbywa się uroczysta msza w regionalnej oprawie, organizowana wspólnie przez Związek Podhalan Oddział w Łącku oraz parafian z Młyńczysk. W sąsiedztwie krzyża znajduje się otwarte w 2016 r. Centrum Pielgrzymkowe "Tabor".
Na przełęczy Ostra znajduje się punkt widokowy, z którego możemy oglądać panoramę miejscowości, a także Beskid Wyspowy, część Beskidu Sądeckiego, Gorce, a przy dobrej widoczności Tatry. Młyńczyska mają dobrze rozwinięte połączenia z Limanową i Nowym Sączem. Miejscowość posiada duży potencjał turystyczny, jednak nie jest on wykorzystany /wikipedia.pl/
Jedna z większych atrakcji na tym szlaku, nawet na wsi staje się to rzadkością. idziemy w kierunku Jeżowa Woda czyli zielony szlak im. Leopolda Węgrzynowicz - jednak my trzymamy się nadal niebieskiego.
Bardzo przyjemne zejście. Tutaj kilka minut przerwy zrobiliśmy sobie na podziwiania widoków.
Schodzimy na przysiółek Opalona, piękne ogródki, piękne kwiatki - bardzo zadbane posesje. Przed nami kilka kilometrów marszu drogą asfaltową.
Ciągnie się wiele kilometrów Limanowa, a my idziemy tym asfaltem. Limanowa ma ponad 14 tysięcy mieszkańców. szlaki turystyczne przebiegające przez nią:
szlak turystyczny niebieski – niebieski przez Golców i Ostrą na przełęcz Ostra-Cichoń
szlak turystyczny niebieski – niebieski przez Miejską Górę na Sałasz
szlak turystyczny zielony – zielony przez Lipowe i Paproć do Tymbarku
Jeżeli nie lubisz chodzić po asfalcie czy betonie to ten szlak nie jest dla Ciebie. Cała trasa ogólnie bardzo przyjemna ale nie typowo górska. Bardzo ładnie prezentują się łąckie sady w końcu to miodny szlak. Wieża widokowa na Górze Modyń to oczywiście plus, zejście na Młyńczyska ponownie asfalt i na Limanowa ponownie asfalt, Limanowa sama w sobie bardzo ładne miasto.
Noclegi
Polecamy w pobliżu
Ostatnie artykuły
- Lipnica Wielka-Babia Góra-Lipnica Wielka
- Ptaszkowa-Jaworze-Mochnaczka Wyżna
- Gaboń-Čertova skala-Jarabina
- Tylmanowa-Lubań-Kluszkowce-Krościenko
- Lubomierz-Stare Wierchy-Maciejowa-Rabka Zdrój
- Milik - Muszyna - Wieża Widokowa na Malniku
- Jazowsko-Przehyba-Rytro
- Schronisko na Przehybie - "Turysta stawiany jest na pierwszym miejscu"
- Kolejny sezon za nami!
- Żywa szopka w Obidzy - jak dojechać?
- Ochtonica-Magurki-Turbacz-Dębno
- Żegiestów-Krynica Zdrój Góra Parkowa-Powróźnik
- Wieża widokowa na Jaworze
- Piwniczna Zdrój-Ogrody Biblijne w Muszynie.
- Szczawnica-Słowacja-Muszyna
- Obidza-Sewerynówka-Źródełko w Krościenku
- Wspólna górska wyprawa - Radziejowa
- Przez Pięć Wież - Marsz Charytatywny
- Gaboń-Wysoki Wierch-Szczawnica
- Lubomierz-Mogielica-Skiełek-Łukowica